Organizace spojených národů se prý zasazuje o mír, ale třeba v Izraeli je stále napadán suverénní stát, v Syrii pokračuje občanská válka a v Libyi po zásahu jednotek NATO, jenž byl iniciován rezolucí OSN, mezi sebou bojují jednotlivé kmeny. Toto je výčet tří posledních konfliktů. Zatím to moc nevypadá, že by OSN dokázala někde vytvořit skutečně mír. Zatím to spíše vypadá, že díky OSN mnohé konflikty trvají naopak věčně.
OSN neustále vyzývá k jednání o Palestinském státu a kritizuje obě strany z toho, že nejsou ochotny jednat. Přitom Izrael je ochotný za určitých podmínek uznat stát Palestina, i přes bezpečnostní riziko, které to pro Izrael představuje. Zato Palestinci chtějí etnicky čisté území a to včetně poloviny Jeruzaléma. Izrael pod tímto tlakem již vyklidil pásmo Gazy, kde se velice rychle ujal vlády Hamas, který neuznává ani samotný Izrael. Z tohoto území jsou každý den odpalovány rakety na Izrael, ty útočí na civilisty, tedy na ženy a děti. Takto rozhodně mír nevypadá. A co dělá OSN? Vůbec nic, když naposledy tyto útoky přerostly únosnou mez, Izraelská armáda zaútočila na pásmo Gazy letecky a následně i pozemními jednotkami, a reakce OSN? Ihned žádaly zastavení bojů a kritika směřovala především na Izrael, otázka zní, kde bylo OSN, když padaly rakety na Izraelská města? Kde byla odsouzení a kde byly rezoluce? Ale jak se Izrael začne bránit tím, že cíleně útočí na body, ze kterých jsou vedeny raketové útoky, tak to je hned OSN “na koni”. Přitom Izrael se brání ještě velice mírně, pokud by takové to raketové útoky byly vedeny třeba na Rusko, tak z toho by byla válka a připojení daného území k Rusku. Však vzpomeňme na Čečensko, které po první válce získalo faktickou nezávislost, poté ale muslimští bojovníci udělaly to, co dělají dnes a denně Palestinci, dovolily si napadnout sousední území, a reakce? Ruský útok na sebe nenechal dlouho čekat, Čečensko je dnes připojeno k Ruské federaci a o nějaké nezávislosti se vůbec nedá mluvit. Jak vypadá dnešní problém v Čečensku? Sice stále v oblasti není úplný klid, ale více či méně se dá mluvit o míru. V odlehlých oblastech jsou již jen malé skupinky povstalců a občas dojde k teroristickému útoku, oproti tomu co se děje téměř každý den na hranicích mezi Izraelem a Gazou je v Čečensku klid a mír. Tehdy také OSN odsuzovalo, ale ne tak výrazně. Rusové zcela zničili při obsazování hlavní město Čečenska, a přišly nějaké hrozby z OSN? Nepřišly, samozřejmě Rusko je silnou zemí a z OSN si nedělá hlavu, nemluvě o možnosti cokoliv vetovat.
Izrael takovou možnost nemá, navíc je to přeci moderní “západní” země a tedy s OSN velice spolupracuje. Však i na popud OSN vyklidily Gazu a také evakuovaly židovské osadníky. A jakou dostal Izrael odměnu? Hnutí Hamas, které se silou, ale také volbami, zmocnilo moci, začalo velice rychle společně s dalšími palestinskými skupinami z tohoto území ostřelovat Izrael. Jakýkoliv pokus ze strany Izraele o obranu je ihned odsuzován. OSN ve své honbě za “mírem” při každém konfliktu ihned vyzývá ke složení zbraní a k ukončení bojových operací. Vůbec je nezajímá skutečný stav věcí, proč konflikt vůbec vypuknul. V případě Gazy je zde ten konflikt neustále, protože ostřelování cizího území se dá mírovou aktivitou nazvat jen těžko. Jak je možné, že OSN jakožto organizace, která má usilovat o zachování míru, nechá ostřelovat Izrael, jenž navíc zcela dobrovolně vyklidil sporné území? Jak je možné že blokují Izrael v možné obraně? Mnoho pravdy bude asi v tom, že Arabských států jako členů OSN je mnoho, zatímco Izrael je jen jeden, pak ale OSN už neplní svou funkci. Rezoluce OSN zatím ochraňují agresora tedy Palestince a blokují tak vyřešení celého sporu. Stejně tak stojí na straně Arabů ohledně vytvoření etnicky čistého území (bez židovských osad), které by kopírovalo bývalé Jordánské území na Západním břehu Jordánu. O toto území však Jordánsko již dávno přišlo a ani si je nenárokuje. Neexistuje žádné právo, podle kterého by na toto území si mohl činit nárok, stále ještě neexistující palestinský stát. Jedno je bohužel jisté, Izrael se musí spolehnout jen sám na sebe, jelikož Izraelci jsou přeci ti “silnější”, a díky ochraně agresorů ze strany OSN zde bude konflikt trvat i nadále. Existence palestinského státu je tak stále v nedohlednu.
Možná v budoucnu Izraeli dojde trpělivost a přestanou se rezolucemi řídit. Začnou pak konečně chránit své obyvatele proti okolním agresorům, jak to ostatně tento stát zvládnul již mnohokrát předtím. V tomto případě OSN míru neprospívá, ale naopak škodí.
Hezký článek.