V poslední době občas Česká media přinášejí zprávy o zbrojení Čínské lidové republiky. Přibližně před rokem snad všemi medii proběhla zpráva o vyplutí staronové letadlové lodě Varyag, jenž Čína koupila od Ukrajiny. Tentokrát však tato loď brázdí oceány pod Čínskou vlajkou. Mnohem méně pozornosti, však přitáhla důležitější informace o nové třídě Čínských torpédoborců. Ty se mohou díky své konstrukci stát protiváhou Americkým lodím třídy Arleigh Burke. Zprávu o novém torpédoborci uvedly například novinky.cz nebo amradninoviny.cz. Toto je však jen vrcholek ledovce.
Čínské letectvo posiluje neuvěřitelným tempem a jak ukázaly poslední konflikty, tak právě letectvo je dnes klíčem k vítěství v konfliktech. Samozřejmě známé jsou fotky možného vyvíjeného letounu J-20, který by měl být ekvivalentem Americké F-22. Mnohem důležitější však je, že Čínské letectvo zavedlo do aktivní služby stovky letounů J-10. Tyto letouny jsou, jak svým uspořádáním, tak schopnostmi někde u evropských letounů Eurofighter a Švédských Gripen. Dále Čínské letectvo dostává letouny J-11, což je vlastně kopie výborných Ruských strojů Su-27. Tyto letouny opět nebudou v malých sériích, podle některých zdrojů jich již bylo dodáno více jak sto a další jsou dále vyráběny. K tomu všemu Čína nakoupila přibližně kolem sta letounů Su-30. Letouny Su-30 jsou jednak velice silné stroje, ovšem jak bývá v Číně zvykem, tak se mohou stát základem pro další bojové letouny.
Čínské letectvo se tak posledních letech stalo odstrašující silou. V porovnání se sousední Ruskou federací, zjistíme že Ruské letectvo již pomalu v mnohých ohledech nestačí na svého asijského souseda. Problém v Rusku je především v zavádění větších počtů nových moderních letounů. Samozřejmě pro další sousedy je vývoj v Číně ještě mnohem nebezpečnější. Thaiwan má páteř letectva tvořený letouny F-16 a to většinou ve starších versích A/B. Bohužel díky tomu tyto stroje nestačí technologicky, ani početně na již zavedené stroje Čínského letectva (J-10, J-11, Su-30). Podobný problém má i Japonsko, i když Japonské letectvo je díky letounům F-15 pro Čínu stále mnohem více nebezpečným soupeřem, početně však za Čínským letectvem, již také výrazně zaostává. Pouze Indie výrazně reaguje na prudké posilování Čínské vzdušné moci, zatím však je, ale vždy minimálně o krok za svým velkým severním rivalem a především téměř všechny letouny Indie nakupuje ze zahraničí, zatímco Čína většinu svých letounů vyrábí vlastními silami.
Čína tímto dnes, bez většího zájmu západních mocností, získala fakticky vzdušnou převahu nad většinou svých sousedů, z nichž pouze Rusko může být důstojným soupeřem. Samozřejmě v oblasti jsou také Americké základny. Na Americké F-22 zatím Čínské letectvo nemá adekvátní technologickou odpověď, avšak má nad těmito letouny výraznou početní převahu, díky drastickému omezení počtu vyrobených F-22 z důvodu úspor. Na americké letectvo budou v budoucnu dále dopadat úsporná opatření, zato Čína neustále rychle zvyšuje obranný rozpočet. V dalších letech se tak dá očekávat, minimálně stejně rychlý růst Čínské letecké moci.