Volby prezidenta ve Spojených státech amerických roku 2012 ukázaly změny, kterým čelí nejsilnější světová velmoc. V těchto volbách opět vyhrál demokratický kandidát Obama. Tyto volby Obama na počet hlasů vyhrál těsně, systém volitelů mu však dal celkem pohodlnou převahu 332 volitelů, potřeba přitom je pouze 270 volitelů. Barack Obama zvítězil přes velkou nezaměstnanost, velice slabý výkon ekonomiky a obrovské deficity rozpočtů za jeho vlády. Obama také zvítězil, i přes to že nesplnil mnoho svých slibů z původní kampaně. V minulosti by žádný prezident neměl naději na obhájení mandátu po takovém volebním období. Obama však zvítězil poměrně hladce, i v průzkumech měl nad svým rivalem Mittem Romeny neustálou mírnou či větší převahu. Jak je to možné? Mnozí neúspěch republikánů přisuzují slabému kandidátovy, ovšem kandidát republikánů nebyl nijak slabý, naopak dokázal oslovit poměrně značné části obyvatel. Je však pravda, že když vezmeme v potaz měnící se demografické poměry v USA, tak opravdu Romney byl v jednom slabým kandidátem a to ve své barvě kůže. Ano protože to je běloch, tak měl paradoxně ve volbách nevýhodu. Téměř všichni černošští voliči co přišli k volbám volili Obamu to není žádné tajemství, problém není ani tak jejich volba Obamy, ale důvod proč byl volen. Černoši prostě volili “svého” kandidáta, tedy volili podle barvy kůže, bez ohledu na výsledky daného kandidáta. Pro Obamu to bylo dobrých více jak deset procent hlasů pro které nemusel nic učinit. Další hlasy pak poměrně snadno získal u hispánských voličů, ti nevolili již tak jednostranně, určitá menšinová část přeci jen volila republikánského kandidáta, nepoměr tu však byl stále velice výrazný. Opět zde pomohlo rasové hledisko, kdy mnozí volili příslušníka menšiny. Samozřejmě je férové dodat že zrovna u hispánců hrál roli i rozdílný přístup republikánů a demokratů k nelegálnímu přistěhovalectví.
Samozřejmě stejné hledisko se dá hledat i u protikatndidáta, tedy dá se řešit zaujatost bělochů. Jistě Romney totiž zvítězil u bělošských voličů. Část hlasů u běloškých voličů Romney jistě získal díky své rase, jenže také u bělochů tímto část voličů ztratil, jelikož je mnoho antirasistických aktivistů, zvláště mezi mladými. Tato část bělošských voličů už ze “zásady” volila Obamu, obvinění z rasismu pro mnohé silná motivace. Tím se tato výhoda rychle rozplynula, jistě pokud by tu byla, tak by Romney vyhrál, běloši jsou přeci jen stále v USA ve značné většině. Romney ovšem musel zaujmout voliče svým programem a ne barvou kůže, proto také neměl už od počátku šanci v “nových” Spojených státech zvítězit. Obama měl od počátku jistých více jak deset procent hlasů černochů a pak dalších kolem deseti procent od dalších menšin, to už máme vysoko přes dvacet procent hlasů. Co je podstatné toto jsou hlasy, které zde dříve fakticky nebyly, jelikož až do kandidatury Obamy ve prezidentských volbách v roce 2008 černoši k volbám téměř nechodily a hispánci na tom nebyly o mnoho lépe. Obama tak musel získat necelých třicet procent od ostatních voličů, což není tak těžké pokud připočteme obrovské množství lidí co volí demokraty “ze zvyku” a různé antirasisticky zaměřené aktivisty, ti také nemohly volit bělocha. Také je tu velká podpora u mladých voličů. V amerických školách se tvrdě pronásleduje “bělošský” rasismus a mnozí mladí tak prostě volily černého kandidáta. Obama měl velice snadnou práci a vítězství předem téměř jisté.
Z tohoto bohužel vycházejí hrozivé problémy uvnitř Americké společnosti. Zvolení Obamy, to samo o sobě není nějaká tragédie, ovšem důvod proč byl zvolen již ano. Černošská část populace při volbách se řídila fakticky pouze rasovým hlediskem, tím vlastně černoši ukázali jak tato skupina obyvatel přemýšlí. Přitom fakticky souběžné volby do kongresu jasně vyhráli republikáni nad demokraty, o tyto volby totiž černoši a hispánci nejevý tak velký zájem. Tragikomický pak je skutečný Obamův původ, kdy je to vlastně mýšenec, tedy jak běloch tak černoch, mnohem horší je pozorovat, jak se hlásí pouze ke svým černošským předkům, není divu v USA z černošského původu má značné výhody, zato jako běloch by na tom byl hůře. Mimochodem i při volbách pokud by se nehlásil k černošským kořenům, ihned by přišel o mnoho procent hlasů a volby by prohrál. Další část je vidět u hispánců, ti sice hlasovali podle rasového hlediska méně, velkou roli zde hrál přístup k imigrační politice, i když je otázkou zda by republikán běloch měl nějakou šanci i pokud by zastával uvolněnější imigrační politiku, pravděpodobně by ani tak hlasy nezískal právě kvůli svému původu. Naproti tomu u bělošské společnosti se ukázal značný rozkol. Malá část bělochů na jedné straně preferovala bělocha, jiná přibližně stejná část zase preferovala prezidenta z menšiny aby světu ukázala jak nerasističí běloši v USA jsou. Pak tu je samozřejmě rozsáhlá část ovličů, kteří dříve rozhodovali volby a to voliči řídící se výsledky, tato část se od Obamy tentokrát poměrně výrazně odvrátila, ovšem volby již nezvrátila. Tím se bohužel nejspíše začala psát v Americe nová éra, kdy již nad výsledky převažuje rasová otázka, jelikož lidé pro které etnický původ není důležitý jsou již v menšině, tato část lidí se ovšem nachází převážně mezi bělochy, ostatní menšiny jak ukázaly tyto volby jsou na tom zcela jinak, přitom počet příslušníků různých etnických menšin se výrazně výrazně zvyšuje a tak se tento trend bude pravděpodobně ještě rozšiřovat. Budoucnost Spojených států tak poněkud potemněla v předzvěsti velkých změn, bohužel tyto změny nejsou k lepšímu. Jakmile běloši v Americe ztratí početní převahu, bude připraveno bojiště pro konflikt několika kultur, které budou vzájěmě bojovat o nadvládu na Spojenými státy americkými.